Maison

+48 505 106 905

UL. KRUCZA 24/26, WARSZAWA

PON – PT: 10:00 – 19:00,  SOB: 11:00 – 16:00

OBSERWUJ NAS

Title Image

Cassina – Villa Erba nad Como

90 lat miłości do wnętrz

Cassina zawsze żyła wnętrzami. Nie tylko sposobem rozmieszczenia mebli w pokoju, ale również tym jak kultura wpływa na rozwój tej dziedziny.

W swojej 90-letniej historii firma konsekwentnie tworzyła meble do współczesnego życia. Transformacja od tradycyjnego podejścia do produkcji seryjnej w latach 50. XX wieku była jednym z pierwszych przykładów dalekosiężnej wizji Cassiny. 

Poszukiwanie innowacji poprzez badanie nowych form i materiałów jest nieodłączną częścią procesu twórczego marki. Podobnie jest z kulturalnym rozpowszechnianiem dzieł jej projektantów i architektów. Przykładem jest rekonstrukcja awangardowych projektów architektonicznych, takich jak letnia kryjówka Le Corbusiera w Cabanon lub Refuge Tonneau, czy schronisko górskie zaprojektowane przez Charlotte Perriand i Pierre Jeanneret w 1938 r. Oba projekty są teraz częścią wystaw objazdowych.

I chociaż marka znana jest z eksplozji ekscentryczności (np. stół jadalny Gaetano Pesce 2010 w kształcie włoskiej flagi), Cassina nigdy nie wydawała się „przesadzona”. W 2017 roku, w Mediolanie Cassina otworzyła niesamowitą instalację z okazji swojego 90-lecia.

Instalacja, której kuratorem była dyrektor artystyczna Cassiny, Patricia Urquiola, była fizycznym odzwierciedleniem monografii Cassiny „This Will Be the Place, napisanej przez Felixa Burrichtera z magazynu PIN-UP. Zamiast czystych opinii na temat wszystkich wspaniałych dzieł, które tworzone były przez lata, Cassina patrzy dalej za horyzont – zastanawia się jak kultura i zmieniające się społeczeństwo wpływa na wnętrza miejsc, gdzie mieszkamy. 

W pierwszej połowie książki Burrichter przeprowadza wywiad z pięcioma ekspertami ze świata architektury i designu: Beatriz Colomina przekonuje, że każde przyszłe wnętrze będzie oparte w całości na łóżku; Fiński architekt Martti Kalliala opracowuje scenariusze, które delikatnie kpią z naszych obecnych obsesji, takich jak np. Instagram. 

W drugiej połowie tych pięć pomysłów zostało przełożonych na konceptualne wnętrza, wyposażone w elementy z katalogu Cassiny. W tym wpisie skupiamy się na fragmencie zatytułowanym Artful Living, w którym zapoznaliśmy się z wnętrzami Villa Erba nad jeziorem Como we Włoszech.